شینیون مو

واژه شینیون به معنی موی پشت سر است. ولی مفهوم آن در آرایش این است که موها با مدلی خاص از پشت سر یا بالا بسته شوند.

در گذشته شینیون تنها به یک مدل خاص خلاصه می شد و آنهم جمع کردن مو و بستن آن از پشت سر به شکل ساده و متداول بود. اما در حال حاضر شنیون تبدیل به یک هنر و تکنیک در آرایش شده است. به طوری که امروزه اهمیت ویژه ای برای آرایش پیدا کرده است.

امروزه نمی توان یک مدل متداول و استاندارد برای شینیون مو مشخص کرد زیرا هر روز مدل های مختلفی به آن اضافه می شود. در واقع هنر شینیون یک هنر نامحدود است و هر آرایشگری می تواند با ترکیب مدل های مختلف و آمیزش آن با خلاقیت خود، مدلهای جدیدتر و خاص تری را ارائه دهد. همچنین با ترکیب مدل با بافت مو می توان مدل های جدیدتری و خاصتری ایجاد کرد.

شاید شینیون مو اهمیت آرایش صورت را نداشته باشد اما تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارد و بسیار به مد وابسته است. در دوره های مختلف مدل های خاصی از مو محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. امروزه مدل های باز مو طرفداران بیشتر پیدا کرده است ، اما همچنان شینیون مو اهمیت ویژه ای برای خانم ها دارد. معمولا عروس خانمها نیز از شینیون در مراسم عروسی خود استفاده می کنند و عروس با مو های باز بسیار کم دیده می شود. همچنین در بیشتر مجالس و میهمانی های مهم و  رسمی همچون نامزدی، تولد و خانمها از شینیون برای آراستن موهای خود استفاده می کنند.

مشخصه اصلی یک شینیون مرتب و زیبا، یک براشینگ اصولی است . براشینگ صحیح موجب آسان تر شدن انجام شینیون می شود.

نکات مهم در مورد شینیون

یکی از نکات مهم شینیون اصولی مشخص نبودن سنجاقها است. برخی تصور می کنند استفاده زیاد از سنجاق در شینیون موجب محکم تر شدن شینیون می شود. ولی در اصل این طور نیست. شینیون صحیح شینیونی است که با کمترین سنجاق بهترین و زیباترین و با ثبات ترین شینیون اجرا شود . برای موهای کم حجم و کوتاه هم روش های زیادی مانند اضافه کردن مو و استفاده از پروتز و… وجود دارد. برای این منظور آرایشگر باید دارای تجربه و مهارت کافی باشد.

نکته مهم دیگر محصولات تثبیت کننده و فرم دهنده نظیر: ژل و کرم مو، اسپری مو و انواع چسب مو هستند . این محصولات با توجه به مدل شینیون و جنس موهای مشتری و صلاحدید آرایشگر استفاده می شوند.

همچنین به درخواست و سلیقه مشتری نیز باید احترام گذاشت .به عنوان مثال اگر مشتری نمی خواهد پس از شینیون موهایش خشک و سفت شود برای او از اسپری فرم دهنده ملایم که چسبدگی کمتری دارد استفاده می شود.  

مشخصه های یک شینیون اصولی

·       براشینگ درست و اصولی مو

·       انتخاب نوع شینیون با توجه به نظر و سلیقه مشتری، قد ، مدل سرو صورت و گردن مشتری و همچنین نوع مراسم و لباس او.

·       محکم کردن پایه شینیون

·        بعد از پوش دادن موها، قسمت های وز را توسط شانه پوش و ژل و تافت از بین ببرید.

·       از تعداد کمی سنجاق مویی استفاده کنید.

·       چک کردن مداوم شینیون در جلوی آینه.

انواع شینیون:

امروزه پر طرفدارترین شینیون ها، شینیون خطی، شینیون خامه ای، شینیون کلاسیک، شینیون عرب وحجیم، بوشینگ، حرارتی، شینیون نخی، شینیون حلزونی و…. هستند.

حجم دادن به موهایتان

دربرخی موارد مشتری موهای صاف و کم حجمی دارد و بنابراین نیاز است تا زمان بیشتری را برای حجم دهی به موهای او بگذاریم . برای حجم دادن به موها معمولا از پروتز ، موی اضافه و یا اکستنشن مو استفاده می شود.

بافت مو

امروزه بافت مو طرفداران زیادی پیدا کرده است و بسیاری از افراد برای میهمانی ها و مراسم خود از بافتها استفاده می کنند و ترکیب آن با شینیون هم می تواند گزینه جذابی باشد. بافت ها ممکن است در ظاهر خیلی دشوار به نظر برسند اما این گونه نیست و افراد ماهر به راحتی می توانند نمونه مورد نظر شما را اجرا کنند. بافت های ساده و دخترانه طرفداران زیادی دارند. با کمی تمرین می توانیم بافت های خلاقانه و جدیدی را اجرا کرد .

 مدت زمان انجام شینیون

مدت زمان انجام شینیون به موارد و عوامل مختلفی بستگی دارد. اما به طور کلی یک شینیون ساده حداقل 15 دقیقه زمان می برد . برای اینکه هم سرعت شخص بالاتر رفته و هم با کمترین آسیب به موها یک شینیون شکیل خلق کند نیازمند تمرین و تکرار زیاد است.

 ابزارهای شینیون

مانند هر هنر و شغلی، شینیون مو نیز نیاز به ابزارهایی دارد. ابزارهای مورد نیاز برای شینیون به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

·       ابزارهای ساده شامل کلیپس ، تل ، کش ، تور شینیون و است. با این ابزارها می توانید یک شینیون ساده را خودتان در خانه اجرا کنید.

·       ابزارهای پیشرفته شامل پروتز اسفنجی، تور نامرئی، بیگودی،گیره مویی، چوب شینیون و مو مصنوعی و … است. این ابزارها به منظور اجرای یک شینیون حرفه ای توسط آرایشگر استفاده می شود.

ابزارهای حرارتی شینیون

با توجه به تنوع و گستردگی مدل های شینیون، ممکن است برای اجرای یک شینیون به ابزارهای حرارتی مو نیاز شود. از متداول ترین ابزارهای حرارتی مو می توان به اتوی مو و سشوار اشاره کرد. همچنین ممکن است با توجه به مدل  شینیون درخواستی مراجعه کننده از ابزارهای حرارتی دیگر مانند دستگاه فر کننده نیز استفاده شود.

در بسیاری از شینیونها  باید برخی قسمت های مو به فرم های دیگری در بیایند و شکل و فرم خود را برای ساعت های طولانی حفظ کنند. فرم دهی به موها به وسیله سشوار و اتوی مو انجام میشود. زیرا ممکن است به علت رطوبت هوا و باد و خیلی عوامل دیگر موها فرم خود را از دست بدهند و حالت وز و نا مرتب پیدا کنند و فرم اصلی شینیون از بین برود. همچنین برای ثتبیت شدن حالت مو در کنار استفاده از دستگاههای حرارتی از مواد تثبیت کننده نیز استفاده میشود.

مواد تثبیت کننده شینیون مو

مدل های شلوغ ممکن است بسیار زمان بر باشند و هزینه زیادی نیز به همراه داشته باشند. بنابراین برای تثبیت حالت موها از تثبیت کننده شینیون مو استفاده شود. تثبیت کننده های شینیون مو در شکل های مختلف و کاربرد های متفاوتی وجود دارند. برخی از این تثبیت کننده ها عبارتند ازاسپری مو، تافت، چسب مو، ژل مو، موس مو و …

هر کدام از این تثبیت کننده ها به منظور های متفاوت استفاده می شوند. اسپری مو معمولا در مراحل پایانی شینیون استفاده می شود تا شکل کلی شینیون به خوبی تثبیت شود.

البته از اسپری مو می توان در همه مراحل شینیون استفاده کرد و این موضوع کاملا با مدل شینیون ارتباط مستقیم دارد . مثلا در بعضی مراحل شینیون، آرایشگر اسپری مو را روی قسمتی از موها اسپری می کند و انرا اتو می کشد. این کار باعث می شود این دسته از موها به هم بچسبند و به شکل یک ورقه درآیند و آرایشگر از این ورقه ها برای طراحی شینیون استفاده می کند.

برخی از مشتریها موهای بسیار صاف و لختی دارند و به همین خاطر آرایشگر باید برای حجم دادن به موها زحمت زیادی بکشد برای رفع این مشکل کافی است دسته ای از موهای زیرین با استفاده از انگشت اشاره و شصت پیچ داده شوند وبر خلاف جهت سر قرار بگیرند.

امروزه ترکیب بافت مو با شینیون طرفداران بسیاری پیدا کرده گرچه بافت ها ممکن است در ظاهر پیچیده به نظر برسند اما اجرای آن ها خیلی کاری سختی نیست. از طرفی از آن جا که بافت ها ساده و جوان پسند هستند بیشتر مورد توجه دختران جوان قرار گرفته اند و طرفداران زیادی در بین جوانان دارند. یکی از بافت های پر طرفدار امروزی، بافت آبشاری است که آن را از قسمت بالای پیشانی شروع کرده و تا انتهای موها ادامه می دهند. همچنین برای پر حجم نشان دادن موها می توان کمی بافت ها را به سمت جلو فشار داده و یا از یکدیگر کمی باز کرد.

 

 

اطلاعات تماس

تهران اسلامشهر باغ فیض. نبش کوچه ۲۱ موسوی. پلاک ۸۳

سالن زیبایی ستی ماه روی نقشه